Powrót do strony g³ównej
dr Andrzej Boczarowski
Uniwersytet Œl¹ski w Katowicach
Dr Andrzej Boczarowski na sta³e zwi¹zany jest z Uniwersytetem Œl¹skim oraz Stowarzyszeniem Delta. Z zawodu paleontolog, geolog, grafik i informatyk programista. £¹cz¹c te wszystkie umiejêtnoœci, profesjonalnie zajmuje siê trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich œrodowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, mediów, muzeów i parków tematycznych. Jako nauczyciel z powo³ania efekt swoich prac chêtnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych. W jego wyk³adach bierze udzia³ po kilka tysiêcy s³uchaczy miesiêcznie. Obejmuj¹ one ewolucjê materii od powstania Wszechœwiata do pojawienia siê cz³owieka.
Pompeje to jedno z trzech miast rzymskich w prowincji cesarskiej Italia (obecne W³ochy), które 24 sierpnia 79 roku naszej ery zniszczy³ wybuch wulkanu Wezuwiusz. Popió³ wulkaniczny, który zasypa³ Pompeje, doskonale zakonserwowa³ budowle i przedmioty, co pozwoli³o poznaæ nam doœæ dok³adnie wygl¹d rzymskiego miasta œredniej wielkoœci i ¿ycie jego mieszkañców.

W tradycji naukowej Pompeje sta³y siê symbolem miejsca gdzie zachowuje siê wszystko.

Nie tylko œwiadectwa ludzkiej kultury mog¹ siê zachowaæ w idealny sposób, ale i szcz¹tki organizmów ¿ywych maj¹cych miliony lat. Przyk³adem tego jest niemieckie stanowisko paleontologiczne w Messel blisko Frankfurtu. 49 milionów lat temu w leœnym tropikalnym jeziorze tworzy³y siê tutaj ³upki przesycone rop¹ naftow¹, która powsta³a z nagromadzenia siê szcz¹tków organicznych. W ich wnêtrzu znajdujemy idealnie zachowane fragmenty roœlin i cia³a zwierz¹t. Zachowane skamienia³oœci reprezentowane s¹ nie tylko przez koœci, ale i pióra, sierœæ czy zawartoœæ przewodu pokarmowego. Tego typu stanowiska s¹ ekstremalnie rzadkie i tak jak w Pompejach pozwalaj¹ zagl¹daæ w przesz³oœæ tej planety jak przez dziurkê od klucza.
Nie trzeba kapsu³y czasu, aby podró¿owaæ o miliony lat w czasie, wystarczy nam ta sala wyk³adowa. Zaœ na t¹ niezwyk³¹ podró¿ zaprasza Was autor wyk³adu.